Зелевите сарми за България са олицетворение на храна, която ни навява

...
Зелевите сарми за България са олицетворение на храна, която ни навява
Коментари Харесай

Без кисело зеле - една лучена алтернатива на сармите

Зелевите сарми за България са олицетворение на храна, която ни подухва мемоари за уют, топлота и празници. Ароматът, който се носи около тенджерата, в която къкрят зелевите сарми, е паметен и незабавно провокира слюноотделяне.
 5 лесни и вкусни разядки за празниците
5 лесни и вкусни разядки за празниците

Имат непокътнато място на трапезата

Истината обаче е, че имаме много разнородни типове сарми из другите краища на България. Станимашки сарми, родопски сарми, самоковски сарми, белащински сарми, тракийски сарми, северняшки сарми, касапски сарми, механджийски сарми, добруджански сарми... Колко можем още да изброим, с цел да обхванем богатото многообразие от усети на това обичайно по нашите земи ядене?

Колкото и да обичаме сармите с кисело зеле обаче, през днешния ден ще обърнем внимание на един забавен вид, а точно сарми от лук, на които попаднахме в Youtube страницата " Готвене за начинаещи ". Е, малко си я видоизменихме, за да ни е по усета ни, само че отново стана чудна. 

Какво ни трябва 
лук - 7 бр. огромни глави гъби - 250 г кайма - 250 г ориз - 1 ½ ч.ч. бульон - 1 л (домашен) зеленчуков целина - 50 г моркови - 1 бр. чесън - 4 ск. червен пипер джоджен черен пипер сол - на вкус
Какво ги вършим

Лукът

Избираме огромни, стегнати здрави глави лук. Изрязваме кореновата част и " опашката ", тъй че да освободим лучените листа, да не са захванати едно за друго. Обелваме лука от люспите. Всяка глава срязваме с изострен нож надлъжно, само че тъкмо доникъде, без да я разделяме на две половинки.
 Снимка 696777

Слагаме тенджера с вода, към 1.5 л., прибавяме малко сол и я изчакваме да кипне. Слагаме главите лук вътре и ги оставяме да врят към 15-20 мин., с цел да омекнат добре. В тази вода може да се прибавим и дребна част от зеленчуците, тъй като после би могло да се употребява точно тя, като домакински бульон. След като се сварят, изваждаме ги от водата, оставяме малко да изстинат, след това деликатно отделяме лучените листа.

Плънката

Измиваме, почистваме, нарязваме и подсушаваме всички зеленчуци. Моркова, целината и чесъна се режат на ситно за плънката, гъбите една концепция по-едно, с цел да не се смият прекомерно след топлинната обработка.

Загряваме бездънен тиган с лой и запържваме моркова, целината, чесъна в същата поредност с малко изчакване сред всяко. Прибавяме и гъбите. Изчакваме ги да пуснат вода и тогава прибавяме каймата, като непрекъснато бъркаме, до момента в който тя не се раздроби.
 Снимка 696776

Овкусяваме и измития ориз за сармите също се прибавя да се запържи леко и прибавяме от към този момент готовия бульон към него, до момента в който малко набъбне. Когато плънката за сармите към този момент е подготвена, я оставяме да изстине.
 Как да не преяждаме по празниците - препоръките на нутрициониста Елена Петрелийска
Как да не преяждаме по празниците - препоръките на нутрициониста Елена Петрелийска

Добро обмисляне и малко дисциплинираност

Взимаме към този момент отделените люспи и започваме да ги пълним - в нашия случай по-скоро завиваме. Подреждаме сармите от лук в намазнена тава с отвора надолу, като ги подреждаме компактно една до друга и заливаме с вода в съответствие 1:3 по отношение на ориза.
 Снимка 696778

Покриваме тавата с алуминиево фолио и я слагаме да се пече в авансово загрята фурна. Печем на около 200 градуса за към 30 или 35 мин., като малко преди този момент махаме фолиото, с цел да се запекат. Ако решим, можем да осъществим рецептата и в постен вид, като просто не добавяме кайма.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР